چکونه در خانه باغچه هیدروپونیک خود را راه اندازی کنیم

جواد صفربیگی

 

 1. آماده سازی مخزن تغذیه

  محلول تغذیه به کار رفته جهت تغذیه گیاهان در این مخزن نگهداری می شود. این مخزن می تواند از جنس چوب ساخته شود و ابعاد آن بسته به میل شما و گیاهانی که تمایل به کاشت آن ها دارید تغییر می کند.

 • در اندازه کوچک می توانید مخزنی از جنس چوب با عرض 1.2 متر، طول 2.4 متر و ارتفاع 20 سانتی متر درست کرده و آن را با پلاستیک  از جنس پلی اورتان بپوشانید . در این مخزن تقریبا 75 لیتر آب جای خواهد گرفت.

 • می توان به چای چوب از ظرف های بزرگ پلاستیکی هم برای انجام این کار استفاده کرد. بهتر است جهت اطمینان از عدم نشتی اب درون ظرف یک لایه پلاستیک کشیده شود.

 

 1. آماده سازی یک سکوی معلق با استفاده از فوم

  برای جلو گیری از پوسیدن خاک و ریشه های گیاهان باید یک سکوی معلق درست کرد که بتواند روی آب معلق باشد. یک صفحه فوم با طول و عرض مخزن اصلی و ضخامت 3.8 سانتی متر آماده کنید. مطمئن شوید که سکوی ساخته شده می تواند به راحتی درون مخزن حرکت کند.

 1. سوراخ هایی با ابعاد 5 تا 7 سانتی متر بر روی سکو ببرید

  از یک گلدان به عنوان الگو جهت بریدن سوراخ ها استفاده کنید. سوراخ ها را به تعدادی ببرید که تمام گیاهان مد نظر خود را بتوانید درون آن ها جای دهید. مطمئن شوید گلدان ها درون سوراخ ها لق نباشند و بیشتر از 0.4 سانتی متر پایین تر از سکوی فومی قرار نگیرند.

 

 1.  به مخزن اصلی آب قطره چکان اضافه کنید

  قطره چکان ها باعث می شوند که  آب به تدریج از مخزن اصلی خارج شده و راکد نباشد. می توان آن ها را مغازه های تجهیزات کشاورزی تهیه کنید. نرخ تخلیه این قطره چکان ها متفاوت می باشد با توجه به حجم 75  لیتری محفظه شما بهتر است که نرخ تخلیه ای حدود 1 لیتر بر ساعت داشته باشد.

 • بر روی مخزن خود دو سوراخ درست کنید  سپس قطره چکان ها را درون آن فرو کنید. برای جلوگیری از هر گونه نشتی اطراف قطره چکان ها را با استفاده از چسب حرارتی یا اپوکسی  آب بندی کنید.

 1. مخزن اصلی آب را بر روی یک پایه قرار داده و زیر آن محفظه ای جهت جمع آوری آب قرار دهید

  مخزن اصلی آب باید بر روی یک پایه قرار گیرد تا از زمین ارتفاع داشته باشد. یک سطل جهت جمع آوری آب را دقیقا زیر قطره چکان ها قرار دهید.

 • اگر باغچه هیدروپونیک خود را بیرون از خانه قرار می دهید ، موثعیت آن را جوری تنظیم کنید که بیشترین میزان آفتاب را دریافت کند .

 1. مخزن اصلی را از آب پر کنید

  به قدری آب به مخزن اضافه کنید که تا نیمه پر از آب شود. بسته به اندازه مخزن خود ممکن است بین 20 تا 80 لیتر آب نیاز داشته باشید.

 • می توانید بعد از اضافه کردن گیاهان مقدار آب درون مخزن را بیشتر کنید.

 1. اگر مخزن را درون خانه نگهداری می کنید برای آن نور مصنوعی فراهم کنید.

  در اقلیم هایی که در کل طول سال گرم هستند  و مدت زمان زیادی از روز خورشید دریافت می کنند می توان مخزن را در بیرون از خانه نگهداری کرد اما در غیر این صورت باید داخل خانه از آن ها نگهداری کرد و از نور مصنوعی برای این کار استفاده کرد.

 1. محلول تغذیه تهیه کنید

  باید به آب محلول تغذیه یا کود سرشار از مواد غذایی اضافه کرد که گیاهان بتوانند رشد کنند. کودی تهیه کنید که سرشار از کلسیم، منیزیم و دیگر مواد غذایی مورد نیاز گیاه باشند.

 • می توانید کودی تهیه کنید که مخصوص یک باغچه هیدروپونیک باشد. این نوع کود ها مخصوص رشد گیاهان در آب هستند .

 1. گیاهان خود را آماده کنید

  بهتر است از سبزیجات پربرگ و یا گیاهان دارویی استفاده کنید. باغچه های هیدروپونیک مناسب گیاهانی با ریشه کوچک مثل کاهو ، اسفناج و کلم هستند . همچنین گیاهانی مثل نعنا ، شوید و شبدر را هم می توان در آن ها پرورش داد.

 • گیاهانی را انتخاب کنید که نیاز نوری و آبی مشابهی دارند  تا بتوان آن ها را با هم در یک باغچه کاشت

 1. ترکیب خاک خود را آماده کنید

  ترکیب خاک شما باید بتواند هوا و رطوبت را به مقدار کافی به گیاهان برساند.  از ترکیب کوکوپیت – پرلیت با نسبت 8 به 1 استفاده کنید. می توانید به جای کوکوپیت از پیت ماس هم استفاده کنید.

 • برای اقلیم های خشک کوکوپیت بیشتر و اقلیم های مربوط از کوکوپیت کمتر استفاده کنید.

 1. ترکیب خاک را درون گلدان ها بریزید

  از گلدان هایی با قطر 10 سانت که در زیر خود سوراخ دارند استفاده کنید . سوراخ ها این امکان را ایجاد می کنند که آب و محلول تغذیه هیدروپونیک به گیاهان برسد .  یک سوم گلدان ها را از مخلوط خاک پر کنید.

 1. گیاهان را بکارید

  بهتر است که از نشا های ریشه دار استفاده کنید . نشا ها را درون گلدان قرار دهید سپس خاک مخصوص را در کنار ها و بالای گیاه بریزید. گیاه باید درون گلدان محکم شود.

 1. گیاهان را درون مخزن تغذیه قرار دهید

  مقدار کمی به گیاهان آب دهید سپس آن ها را درون مخزن تغذیه قراردهید. اگر از یک سکوی شناور استفاده می کنید گلدان ها را درون سوراخ هایی که بریده اید قرار دهید در غیر این صورت گلدان ها را به صورت مستقیم درون آب داخل مخزن تغذیه قرار دهید.

 • مطمئن شوید که ریشه های گیاه بیشتر از 4 میلیمتر درون آب قرار ندارند.

 1. روزی یک بار به گیاهان آب دهید

  روزی یک بار به پای گیاهان آب دهید. اگر شروع به پژمرده شدن کردند، این عمل را روزانه 2 بار انجام دهید.

 • اگر گیاهان به اندازه ای که باید رشد نکردند ممکن است به این دلیل باشد که آب خیلی زیاد و هوای کمی به آن ها می رسد  ریشه گیاهان را برای علامت هایی همچون پوسیدگی بررسی کنید در صورت بروز پوسیدگی گیاهان را بالاتر بیاورید تا بیشتر از مقدار لازم درون آب قرار نداشته باشند.

 1. در صورت نیاز کود بیشتری اضافه کنید

  آب درون مخزن تغذیه با گذر زمان خالی می شود، این عمل ممکن است بین 7 تا 10 روز زمان ببرد. در این صورت کود و آب بیشتری به مخزن اصلی تغذیه اضافه کنید سپس محتویات سطح را هم به مخزن تغذیه اضافه کنید.

 

بازگشت