معرفی سیستم آبیاری و تغذیه کشت هیدروپونیک به روش تزریق ناپیوسته، راه حلی برای افزایش دقت با کاهش قیمت

مصطفی باکویی

  در سری مقالات قبلی به معرفی روش های مختلف اتوماتیک کردن فرایند تهیه محلول تغذیه کشت هیدروپونیک پرداختیم. توضیح دادیم که به طور کلی سیستم های تغذیه کشت هیدروپونیک به سه دسته انژکتورهای تناسبی، سیستم های پیوسته یا اینلاین و سیستم های تزریق ناپیوسته تقسیم می شوند. در این مقاله به طور اختصاصی در مورد سیستم های تزریق ناپیوسته بحث خواهیم کرد.

  سیستم تزریق ناپیوسته به روشی از سیستم تهیه محلول تغذیه کشت هیدروپونیک گفته می شود که در آن محلول تغذیه مورد نیاز گیاه با ترکیب شدن آب و مقادیر از پیش تعیین شده ی محلول غلیظ نمک در مخزن اصلی گلخانه تهیه شود. در این سیستم فرایند تهیه محلول تغذیه و فرایند آبیاری به صورت مستقل از یک دیگر صورت می گیرد و به همین علت این نوع سیستم ها را سیستم های ناپیوسته می نامند. عملیات تزریق مقادیر دقیق نمک های غلیظ از مخازن استوک به مخزن اصلی گلخانه مشابه آنچه در شکل نمایش داده شده توسط دوزینگ پمپ ها صورت می پذیرد. میزان نمکی که باید از هر مخزن استوک به مخزن اصلی منتقل شود به کمک مقادیر EC و pH مطلوب و مقادیر فعلی EC و pH آب موجود در مخزن اصلی و به کمک سنسورهای مربوطه و سیستم کنترلی با فیدبک بسته تعیین می شود. تعداد دوزینگ پمپ های موجود در دستگاه با توجه به تعداد مخازن استوک و اسید گلخانه متفاوت می باشد و معمولا در بازه ی 3 تا 10 پمپ است.

تصویر شماتیک بیانگر نحوه ی عملکرد و اجزای اصلی سیستم تغذیه به روش ناپیوسته. تصویر برگرفته از (https://bluelab.com/oman/pro-control-fertigation-system )

 

 

کدام سیستم آبیاری و تغذیه کشت هیدروپونیک برای گلخانه من مناسب هست؟

  حالا که با هر سه نوع سیستم آبیاری و تغذیه کشت هیدروپونیک آشنا شده ایم این سوال مطرج می شود که مزایا و معایب سیستم تزریق ناپیوسته چیست و این نوع سیستم برای چه گلخانه ای مناسب است؟ در جواب این سوال در ابتدا باید اشاره کنیم که هر سه روش عنوان شده از نظر کاهش نیاز به نیروی انسانی، صرفه جویی در زمان گلخانه دار و افزایش دقت و ثبات در کیفیت محلول تغذیه نسبت به تهیه دستی محلول تغذیه برتری دارند و موجب ارتقای کیفیت و کمیت محصولات گلخانه می شوند اما در عین حال هریک از این روش ها مزیت های نسبی خود را دارند.

به طور کلی ما سیستم انژکتورهای تناسبی را برای گلخانه های هیدروپونیک به دلیل نداشتن سیستم کنترلی بسته و عدم تنظیم محلول بر مبنای EC و pH و در نتیجه نداشتن سیستم ذخیره داده ی محلول تغذیه پیشنهاد نمی کنیم.

در مورد سیستم های تزریق ناپیوسته، مزیت اصلی این سیستم ها قابلیت کنترل دقیق میزان نمک منتقل شده به پای محصولات می باشد. به دلیل این که فرایند تهیه محلول در تانک اصلی گلخانه و پیش از آبیاری انجام می گیرد پیش از هرگونه آبیاری دستگاه نسبت به تنظیم بودن مقادیر EC و pH محلول اطمینان می یابد لذا در صورت وجود خطا در حین فرایند تهیه محلول تغذیه، آبیاری انجام نمی پذیرد. علاوه بر این استفاده از دوزینگ پمپ های با دقت بالا در این نوع سیستم ها در افزایش دقت تهیه محلول تغذیه موثر است. نکته دیگر متفاوت بودن میزان EC و pH محلول تغذیه در سیستم های تزریق پیوسته در ابتدای فرایند تهیه محلول تغذیه می باشد که این مورد در سیستم های ناپیوسته به علت مجزا بودن فرایند تهیه محلول تغذیه از فرایند آبیاری اتفاق نمی افتد.

مزیت دیگر قیمت مناسب این سیستم ها در مقایسه با سیستم های پیوسته می باشد. علت تفاوت این قیمت به هزینه ی پایین تر مجموعه ی دوزینگ در سیستم ناپیوسته در مقایسه با شیرهای تناسبی در سیستم پیوسته برمی گردد.

در طرف مقابل در صورتی که گلخانه شما دارای حجم بالایی از مصرف محلول تغذیه می باشد سیستم های پیوسته به علت اجرای همزمان اضافه نمودن محلول تغذیه و آبیاری گزینه بهتری می باشند. به طور کلی اگر گلخانه شما بزرگ تر از یک هکتار و یا مصرف آب کل گلخانه بیشتر از 50 مترمکعب می باشد استفاده از سیستم های پیوسته توصیه می گردد.

 

سیستم تغذیه و آبیاری کشت هیدروپونیک گرولاین

  ما در شرکت فن رویش نوین ویرا دستگاه کنترل تغذیه و آبیاری کشت هیدروپونیک گرولاین را طراحی، ثبت اختراع و تولید کرده ایم. این محصول با استفاده از سیستم تزریق ناپیوسته به عنوان گزینه ای مقرون به صرفه، قابل تنظیم متناسب با نیاز مشتری و با قابلیت تهیه محلول تغذیه با دقت بالا به عنوان بهترین نوع سیستم تغذیه برای گلخانه های کوچک و متوسط عرضه شده است. برای آشنایی با گرولاین می توانید به این لینک مراجعه کنید و هم چنین می توانید برای مشاوره اختصاصی در زمینه سیستم تغذیه و آبیاری مناسب برای گلخانه شما با ما در تماس باشید.

https://growtec.ir/images/2021/12/29/n1.jpgدستگاه تغذیه و آبیاری هیدروپونیک گرولاین محصول شرکت فن رویش نوین ویرا با استفاده از مکانیزم تزریق ناپیوسته

 

 

 

جمع بندی

  در این مقاله به معرفی سیستم تغذیه کشت هیدروپونیک ناپیوسته به عنوان سومین و آخرین سیستم تغذیه و آبیاری کشت هیدروپونیک پرداختیم. اشاره کردیم که مزیت اصلی این سیستم ها در دقت بالای تهیه محلول غذایی و قیمت مقرون به صرفه ی آن ها می باشد. لذا این نوع سیستم ها برای گلخانه های کوچک و متوسط و گلخانه هایی که نیاز به دقت بالایی در تهیه ی محلول غذایی دارند مانند سیستم های هیدروپونیک بسته و سیستم های گلخانه ای آزمایشگاهی بهترین گزینه می باشند. از برندهای بین المللی معروف که دستگاه تغذیه ناپیوسته کشت هیدروپونیک در سبد محصولات آن ها می باشد می توان به Agrowtek ، Bluelab  و Evergrow اشاره نمود. ما در شرکت فن رویش نوین ویرا برای اولین بار در ایران  به عرضه سیستم های تغذیه و آبیاری ناپیوسته هیدروپونیک تحت عنوان دستگاه گرولاین پرداخته ایم.

بازگشت