تفاوت دستگاه کنترل تغذیه با دستگاه کنترل آبیاری

جواد صفربیگی

 

  هنگامی که قصد هوشمندسازی فرایند تغذیه و آبیاری گلخانه هیدروپونیک خود را دارید با جستجو در میان محصولات مختلف به تفاوت قابل توجهی میان قیمت و امکانات برخی دستگاه ها برمی­خورید. در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت های میان دستگاه کنترل تغذیه (Fertigation controller) و دستگاه کنترل آبیاری (Irrigation controller) بپردازیم. با خواندن این مقاله قادر خواهید بود مشخص کنید که به دنبال دستگاه کنترل آبیاری هستید و یا دستگاه کنترل تغذیه و بدین ترتیب پیداکردن محصول موردنظر برای شما آسان تر خواهد شد.

 

دستگاه کنترل آبیاری

  دستگاه کنترل آبیاری به کنترل پمپ آبیاری گلخانه و شیرهای برقی مربوط به زون های مختلف گلخانه می­پردازد. لذا تفاوتی نمی کند که شما گلخانه هیدروپونیک داشته باشید یا گلخانه خاکی در هر دو حالت به منظور کنترل اتوماتیک زمان­بندی آبیاری گلخانه و آبیاری منظم به زون­های مختلف گلخانه به یک دستگاه کنترل آبیاری نیاز خواهید داشت. به وسیله یک دستگاه کنترل آبیاری شما می­توانید مشخص کنید که هر زون گلخانه در چه ساعتی و به چه مدت آبیاری بشود. دستگاه های کنترل آبیاری می­توانند تنها شامل کنترلر باشند و یا به صوت یک مجموعه همراه با شیرهای برقی به عنوان عملگر خریداری بشوند. در صورتی که گلخانه هیدروپونیک دارید به کمک یک دستگاه کنترل آبیاری می­توانید پمپ میکس مربوط به تانک آبیاری را نیز کنترل کنید. اما با یک دستگاه کنترل آبیاری شما قادر نخواهید بود که محلول تغذیه به تانک آبیاری اضافه نمایید و یا مقدار پارامترهای تغذیه در تانک آبیاری را بررسی نمایید.

دستگاه کنترل تغذیه

  در مقایسه با دستگاه کنترل آبیاری، دستگاه کنترل تغذیه یک دستگاه جامع می­باشد که علاوه بر کنترل فرایند آبیاری فرایند تهیه محلول تغذیه کشت هیدروپونیک را نیز کنترل می­کند. از این رو بعضا به دستگاه کنترل تغذیه کشت هیدروپونیک دستگاه کنترل تغذیه و آبیاری کشت هیدروپونیک می­گویند. در این دستگاه ها تزریق محلول تغذیه مورد نیاز گیاه و تنظیم pH محلول تا مقدار مطلوب EC و pH از پیش تعیین شده مناسب گیاه صورت می­پذیرد و علاوه بر این کنترل پمپ آبیاری، پمپ میکس و شیرهای برقی آبیاری را نیز انجام می­دهد. سیستم های کنترل تغذیه پیشرفته قابلیت تهیه محلول تغذیه متفاوت برای هر زون گلخانه را نیز دارند لذا شما می­توانید در هر زون گلخانه گیاهان با دوره رشد متفاوت و یا حتی گیاهان متفاوتی داشته باشید. مزایای گفته شده در مورد کنترل دقیق­تر پارامترهای محلول تغذیه و در نتیجه کیفیت و کمیت بیشتر محصولات گلخانه به سیستم هوشمند کنترل تغذیه مربوط می­شود و سیستم کنترل آبیاری از این نظر مفید نخواهد بود.

 

کدام نوع سیستم کنترل برای من مناسب است؟

  همان طور که گفته شد دستگاه های کنترل تغذیه علاوه بر کنترل پمپ های میکس و آبیاری و شیرهای برقی وظیفه کنترل پمپ میکس و عملگرهای مربوط به اضافه کردن محلول های تغذیه به تانک آبیاری را برعهده دارند. علاوه بر این در سیستم های کنترل تغذیه به منظور تنظیم محلول بر اساس پارامترهای EC و pH نیاز به سنسورهای مربوطه و ترنسمیتر آن­ها می­باشد. هم­چنین الگوریتم کنترل تغذیه و به طبع آن پردازشگر مربوطه به مراتب پیچیده تر از سیستم کنترل آبیاری می­باشد. به ازای تمامی این قابلیت های افزوده و پیچیدگی های فنی قیمت دستگاه های کنترل تغذیه نیز چندین برابر سیستم های کنترل آبیاری می­باشد. لذا در صورتی که گلخانه هیدروپونیک دارید و می­خواهید که کل فرایند تغذیه و آبیاری به صورت هوشمند انجام پذیرد دستگاه کنترل تعذیه برای شما مناسب می­باشد اما در صورتی که تنها قصد دارید زمان­بندی و کنترل فرایند آبدهی گیاهان به صورت اتوماتیک انجام بشود می­توانید دستگاه اتوماسیون آبیاری خریداری کنید.

لازم به ذکر است که در صورتی که در حال حاضر سیستم کنترل آبیاری در گلخانه خود دارید و قصد هوشمندسازی فرایند تغذیه گلخانه را دارید ما در استارتاپ گروتک این قابلیت را فراهم کرده­ایم که فرایند هوشمندسازی کنترل تغذیه گلخانه مستقل از کنترل آبیاری با هزینه پایین­تری در گلخانه­ها پیاده­سازی بشود. برای این منظور می­توانید با ما تماس بگیرید.

بازگشت