پروژه ساخت دستگاه تغذیه هیدروپونیک و میکسر مکانیکی برای گلخانه جناب آقای زارعی

محمدرضا شعبانعلی زاده

  این گلخانه که در محدوده پاکدشت تهران واقع شده است دارای 5 سالن هرکدام به مساحت 2000 متر مربع بوده و گل‏ های رز و آنتوریوم به شیوه هدروپونیک در آن‏ها کشت می‏شود. پیشتر محلول تغذیه به صورت دستی و با دقت پایین ساخته می‏شد. پروژه شرکت گروتک شامل ساخت و نصب دستگاه تولید محلول تغذیه کشت هیدروپونیک و میکسر مکانیکی برای هم زدن محلول ساخته شده بود. در این گلخانه ابتدا محلول تغذیه در اتاق کنترل مرکزی ساخته و در یک مخزن 5000 لیتری ذخیره می‏شود. سپس محلول ساخته شده توسط پمپ به مخازن فرعی هر یک از سالن ‏ها فرستاده میشود و آبیاری هر سالن، از این مخازن فرعی و به صورت زمان‏بندی شده انجام می‏شود. در واقع سیستم ساخت محلول تغدیه به صورت مرکزی و سیستم آبیاری به شکل توزیع شده است. این قابلیت برای دستگاه وجود دارد که در صورت اضافه شدن سالن‏ های جدید، سیستم آبیاری آن به سیستم ساخت محلول تغذیه مرکزی متصل شود.

دستگاه دارای 5 دوزینگ پمپ بوده و محلول تغذیه از ترکیب شدن مواد موجود در 4 مخزن استوک و 1 مخزن اسید ساخته می‏شود و در این حالت مواد غذایی غلیظ‏ تر نگه داشته شده و ساخت محلول تغذیه به صورت دقیق‏ تر و بهینه‏ تر انجام می‏شود.

سطح ارتفاع مخازن فرعی توسط فلوت سوئیچ کنترل می‏شود و در صورت کم شدن حجم محلول در این مخازن، محلول تازه از مخزن اصلی به آن‏ها منتقل میشود.

 

 

 

 

 

این پروژه در تاریخ 1402/3/15 با موفقیت به پایان رسید.

بازگشت